09-9555817 phone
בואו להכניס פעילות ספורטיבית לחיים!
רק התמדה תביא לכם תוצאות מנצחות. נקודה.
מגוון חוגים מהנים במקום אחד, נותר לכם רק לבחור
מכון כושר יוקרתי שנותן לגוף שלכם יותר, הרבה יותר
יותר פרטים
בונים תוכנית אימונים מותאמת אישית
להיכנס לקצב, לאווירה, למוזיקה ופשוט להתמכר...
בית » מאמרים » מוות פתאומי בספורטאים

מוות פתאומי בספורטאים

ד”ר אליאן דני – מומחה למחלות לב

מוות פתאומי המתרחש אצל ספורטאי מקצועי מכה בתדהמה את כלל הציבור בעקר אם הוא מתרחש במהלך אירוע המשודר באמצעי התקשורת. בישראל זכורה לכולם התמוטטותו של מני לוי בשנת 2002 במהלך משחק כדורגל בין בית”ר ירושליים למכבי ת”א שלמרות החייאה מהירה השאירה את השחקן במצב וגטטיבי עד עצם היום הזה.

 

ארה”ב הוכתה בתדהמה בשנת 1993 כשרג’י לואיס שחקנה המצטיין של בוסטון סלטיקס מת תוך כדי משחק כדורסל קרוב לודאי על רקע של הפרעת קצב לב קטלנית. את מקרה המוות הראשון בהיסטוריה נוהגים ליחס לחייל פיידיפיס שבשנת 490 לפני הספירה רץ מרחק של 42 ק”מ מהעיר מרתון לאתונה כדי לבשר על ניצחון היונים על הפרסים. מיד בתום הדיווח למפקדיו התמוטט ומת מוות פתאומי ובלתי צפוי.

 

מוות פתאומי אצל ספורטאים הינה תופעה נדירה. היא קורית באחד ל 200,000 ספורטאים בגיל בית ספר תיכון, אך בגיל 35 השכיחות עולה ומגיעה לאחד ל 15,000 . על אף שתופעת מוות פתאומי בספורטאים קיימת גם בספורטאים בריאים וללא מחלץ לב כלשהיא, סיבת המוות בדרך כלל קשורה במחלה מולדת שלא אובחנה.

 

הגורם הנפוץ ביותר ( 25%-35% ) למוות פתאומי בספורטאים היא מחלה מולדת תורשתית הקרויה קרדיומיופטיה היפרטרופית. במחלה זו קיימת הרחבה ניכרת של המחיצה הבין חדרית של חדר שמאל. למחלה יכולים להתלוות סמנים של אי ספיקת לב ותלונות של כאבים בחזה במאמץ או קוצר נשימה אך במקרים רבים המוות הפתאומי הינו ההסתמנות הראשונה ולעיתים גם האחרונה של המחלה. המוות נגרם מהפרעות קצב קטלניות.

 

בקרובי משפחה של הספורטאי ניתן למצוא ( אם מחפשים ) את המחלה בשכיחות גבוהה.איך נעשית האבחנה של המחלה ? האבחנה תעשה על ידי חשד קליני בספורטאי עם סימפטומים חשודים והיסטוריה של מוות פתאומי במשפחה , תרשים אק”ג אופייני אך בעיקר אקו ( אולטראסאונד ) של הלב.

את ההרחבה של שריר הלב הקשורה לקרדיומיופטריה ההיפרטרופית קשה לעיתים להבדיל מהרחבה דומה הנגרמת מפעילות גופנית מאומצת ( לב ספורטאי ). על מנת להבדיל בין שני המקרים על הספורטאי להינזר מפעילות גופנית מאומצת למשך תקופה של כשלושה חודשים, בתום התקופה יש לחזור על בדיקת האקו ובאם ההרחבה הינה פיזיולוגית ולא קשורה למחלה, תהייה נסיגה בעובי השריר והספורטאי יוכל לחזור לפעילות סדירה.

 

סיבה נוספת למוות פתאומי אצל ספורטאי המופיעה בשכיחות של כ 15% הינה מוצא לא רגיל של נעורקים הכליליים. עורק כלילי הוא העורק המספק דם לשריר הלב, ישנם מצבים נדירים בהם מהלך העורקים הללו אינו רגיל, העורק עובר בין שני כלי דם גדולים, בזמן מאמץ העורק נמחץ, אספקת הדם לשריר הלב יורדת, נגרמת הפרעת קצב הקרויה פרפור חדרים שגורמת למוות.

 

איך מאבחנים? אם חושדים בבעיה ניתן לבצע צינתור לב או בדיקת ct, הטיפול הוא ניתוח מעקפים. סיבות שכיחות פחות : מיוקרדיטיס – דלקת שריר הלב, המחלה מתחילה לרב אחרי זיהום ויראלי, הספורטאי מתלונן על חום , עייפות, חולשה, סחרחורת וקוצר נשימה, בבדיקת אקו נמצא תפקוד ירוד של חדרי נלב. מחלה של שריר חדר ימין – מחלה מולדת שבה שריר הלב בחדר ימין מוחלף בתאי שומן, מה שגורם להיווצרות הפרעות בקצב הלב קטלנית. האבחנה נעשית בבדיקת אקו או mri. הטיפול במחלה הוא השתלת דפיברילטור.

מחלות עוד פחות נפוצות כוללות מחלות של מסתמי הלב, מחלה טרשתית של העורקים הכליליים ומחלה של שריר הלב ( קרדיומיופטיה מורחבת ).

 

באחוזים בודדים מהספורטאים שמתים באופן פתאומי לא נמצאת הסיבה בנתיחה שלאחר המוות. הדבר נובע ממחלות הפוגעות במערכת החשמלית של הלב כמו למשל תסמונת ברוגדה, תסמנת qt מוארך או נתיב הולכה חשמלית מהיר נוסף.

סיבות למוות פתאומי בספורטאי בריא ללא מחלת לב :

מכת חום – עליה קיצונית בחום הגוף יכולה לגרום לפגיעה במערכת העצבים, התפוצצות של כלי דם מוחי, דימום מוחי.שימוש בסמים ממריצים סטרואידים וקוקאין יכולים לגרם להתקף לב או שבץ מוחי. התקף אסטמה קשה. חבלה לבית החזה – חבטה מכדור או קרטה המתרחשת בתיזמון מיוחד בין פעימות יכולה לגרום למוות.

 

נקודה מעניינת לסיום הוא ההבדל בגורמי הסיכון למוות פתאומי בספורטאים במקומות שונים בעולם. בארצות הברית הגורם המוביל הוא שריר הלב המעובה ואילו באיטליה למשל מחלה זו כגורם למוות פתאומי כמעט ולא קיימת. ההבדל נעוץ בצורת הבדיקה של הספורטאים המשתנה בין מדינה למדינה. בישראל קיים חוק הספורט המחייב כל העוסק בספורט לעבור בדיקות רפואיות מסודרות במכונים מיוחדים. הבדיקות כוללות שאלון רפואי מפורט , בדיקה גופנית מקיפה, בדיקת לחץ דם, רישום אק”ג ובדיקת מאמץ.

 

מומלץ לכל ספורטאי לפני התחלת הפעילות הגופנית להיבדק בדיקה גופנית אצל רופא, לבצע בדיקת אק”ג ובהמשך יישקל הצורך בבדיקות נוספות כמו בדיקת לב במאמץ או אקו לב על פי הממצאים המתחייבים אצל כל ספורטאי לגופו.

בדיקה קפדנית מאפשרת לאתר את אותם ספורטאים הנמצאים בסכנה למוות פתאומי, להוציאם ממעגל הפעילות ולהעניק להם את הטיפול המתאים שיקטין את הסיכון שלהם למוות פתאומי.

Skip to content